بازی شناسایی احساس در کودکان

https://azarmohamadi.com/wp-content/uploads/2019/05/050013.jpg

بازی شناسایی احساس درکودک

(بازی کلمات احساسی)

هدفمان از این بازی این است که به کودک کمک کنیم که احساسات خودش را بشناسد و براحتی بتواند آن را بروز دهد. ابراز احساسات باعث تخیله هیجانی و آرامش بیشتر کودک خواهد شد.این بازی بیشتر برای کودکان ۴تا ۸ ساله مناسب است.

این بازی در درمان بیش فعالی و کمبود توجه، اختلالات اضطرابی، اختلالات رفتاری هم استفاده می شود. اگر این بازی با هدف درمان انجام میشود. حتما باید توسط بازی درمانگر آموزش دیده انجام شود. اما اگر هدف از آن کمک به کودک برای شناختن بهتر احساساتش و کمک به ابراز آنها انجام میشود در خانه نیز می توان ان را انجام داد. این بازی کودکان همکاری خوبی دارندو از آن لذت زیادی می برند.

وسایل مورد نیاز

هشت تکه کاغذ در اندازه۱۵در۲۵سانتی متر

یک عدد ماژیک

تعدادی سکه یا تکمه به عنوان ژتون(علامت)

روش بازی

در این بازی سعی می کنیم هرچه صمیمی تر و راحت تر با کودک باشیم. کاری می کنیم که کودک در آن لحظه احساس راحتی و صمیمیت با ما داشته باشد.

از کودک می پرسیم فکر می کنی بچه های هم سن وسال تو چه احساساتی داشته باشند؟ میتوانی آنها را نام ببری و به کودک در نام بردن احساس ها کمک می کنیم. مثلا خوشحالی، غمگینی، ترس و…..

وقتی کودک احساسات مختلف را می گوید آنها را یادداشت می کنیم.

می توانیم  احساساتی که کودک می گوید را به شکل صورتک روی هر کدام از تکه های کاغذی که از قبل آماده کرده بودیم، نقاشی کنیم.

بعداز آماده شدن کارتها آنهارا روی میز می چنینیم، طوری که کودک بتواند آنها را ببیند. بعد یک داستان برای کودک تعریف می کنیم. در طول داستان هروقت به احساس خاصی می رسیم. روی تصویرآن احساس یک ژتون می گذاریم. این کار به کودک کمک میکند تا احساساتش را بهتر بشناسد. بعداز اینکه داستان تمام شد. به کودک میگوییم حالا تو یک داستان تعریف کن. بهتراست که داستان در مورد خودش باشد. همانطور که کودک داستانش را تعریف می کند. با کمک هم روی هراحساسی که در داستان به آن می رسیم . یک ژتون میگذاریم. در پایان ژتون ها را می شماریم و به کودک جایزه می دهیم.

فواید این بازی

از طریق این بازی:

  • شما می توانید به احساسات غالب فرزندتان پی ببرید.
  • به خودآگاهی کودک می کندو باعث می شود، احساساتش را بهتر بشناسد.
  • مشکلات احتمالی کودک شناسایی می شود.
  • از طریق این بازی میتوان احساسات کودک در مورد افراد خاصی را فهمید و اینکه این افراد چه احساسی را در کودک بوجود می اورند.این قضیه به ما در مورد مسائل و مشکلات کودک با دیگران و جلوگیری از سوء استفاده از کودک توسط دیگران کمک میکند.

شاد و پیروز باشید

آذر دوست محمدی ۱۳۹۷

آذر دوست محمدی
آذر دوست محمدی آذر دوست محمدی - متولد۱۳۵۶/۳/۲۶ تهران هستم تحصیلات دانشجوی کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی دانشگاه الزهرا کارشناس روانشناسی بالینی دانشگاه علوم پزشکی واحد تهران مدارک مدرکNLPمقدماتی از فرانسه مدرک مربیگری مهارتهای زندگی از دانشگاه تهران مدرک دوره صلاحیت فنون و مهارتهای مشاوره از جهاد دانشگاهی دانشگاه تهران مدرک تشخیص و درمان اختلالات یادگیری از سازمان بهزیستی
همراه ما باشید در کانال تلگرام آذر دوست محمدی / روانشناس و مدرس مهارتهاي زندگي کانال تلگرام

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاه خود را ارسال نمایید