راهکارهای افزایش عزت نفس والدین

https://azarmohamadi.com/wp-content/uploads/2019/05/index-1.jpg

به نام خالق هستی

راهکاره ای افزایش عزت نفس در والدین

قبل از هرچیز از عزت نفس تعریف مختصری می کنیم.

عزت نفس به معنی احساس ارزشمندی و دوست داشتن خود است. یعنی اینکه ما خودمان را باتما م خصوصیات خوب یابد قبول داشته باشیم. عیب ها و نقص های خودمان را به عنوان یک انسان بپذیریم و وخودمان رادوست داشته باشیم. این دوست داشتن به معنی از خود راضی بودن و غرور بی جا نیست.  همینکه محاسن و خصوصیات خوب خودمان را بدانیم و آنها را انکار نکنیم و همینطور به نقاط ضعف خودمان آگاه باشیم و آنها را بپذیریم.  این پذیرش به ما کمک می کند که برای رفع نقص هایمان اقدام کنیم و به سمت بهتر شدن پیش برویم.  اینکه ما خودمان را دوست داشته باشیم. با خودمان مهربان باشیم و به خودمان احترام بگذاریم یعنی از عزت نفس خوبی برخورداریم.

کسی که عزت نفس ضعیفی دارد که  ما دراین مقاله اسمش را آقای نالان (همیشه غمگینه و در حال ناله) میگذاریم :هیچوقت از خودش راضی نیست و همیشه دنبال یه اشتباه میگردد تا خودش را سرزنش کند و به خودش سرکوفت بزند. آقای نالان وقتی به موفقیتی دست پیدا می کند و همینطور موقع هایی که کارهای مثبت و ارزشمند انجام میدهد از خودش راضی نمی شود و احساس شادی او موقتی است. با خودش می گوید چه فایده ای دارد؟ این یک کارم خوب بوده. اما در کل من آدم خوب وارزشمندی نیستم!

خدا نکند روزی بیاید که آقای نالان کار اشتباهی بکند یا اینکه در کاری شکست بخورد! آنجاست که صدایی از درون دائما به او میگوید ؛ تو آدم بی خاصیتی هستی! همیشه اشتباه می کنی! این کار همیشگی تو هست! دیدی نمی تونی هیچ کار مفیدی انجام بدی و هزاران سرزنش و سرکوفت دیگر.

برعکس آقای نالان، آقای شاداب : خودش را دوست دارد. همیشه شاد و سرحال است. اگر موفقیتی بدست می آورد. از بدست آوردنش خوشحال میشود و به خودش تبریک می گوید . از خودش تشکر میکند و خودش را تشویق می کند.اگر در کاری شکست بخورد. با خودش مهربان است. خودش را به خاطر اشتباهش می بخشد و باخودش می گوید: دلیل شکستم چه بود. دلیل را پیدا می کند و از آن درس می گیرد.

آقای نالان که همسایه آقای شاداب است. همیشه به حال آقای شاداب غبطه می خورد و دوست داشت که مثل او باشد اما نمی دانست چطور؟ تا اینکه بالاخره یک روز از آقای شاداب پرسید که چطور می توانم مثل تو شاد باشم؟

آقای شاداب با روی باز و مهربانی(افراد با عزت نفس بالا هم برای خودشان و هم برای دیگران احترام و ارزش قائلند) برایش توضیح داد که برای داشتن عزت نفس بالا باید این کارها را انجام بدهی.

 • اگر در کاری شکست می خوری با خودت مهربان باش. موفقیت های قبلی خودت را بیاد بیاور و باخودت تلاش هایی را که برای به موفقیت رسیدن در این کار انجام دادی مرور کن. اگر تلاش کافی کرده ای و موفق نشدی، برای تلاشی که کردی، خودت را تشویق کن و بپذیر که کم کاری نکردی و اگر تلاشت برای آن کافی نبوده با خودت تکرار کن: من هنوز زنده ام! پس هنوز فرصت برای جبران دارم و این بار تلاش بیشتری خواهم کرد.
 • با خودت مثل یک فرد ارزشمند رفتار کن. به خودت بها بده و از خودت مراقبت کن. مراقب تغذیه ات باش. غذاهای مقوی برخور. ورزش هایی که به تو احساس خوبی می دهد انجام بده. برای استراحت و تفریح وقت بگذار. این کار در ابتدا ممکن است سخت باشد ولی به مرور زمان حتما تبدیل به عادت می شود.پس مداومت داشته باش.
 • خودت را برای اشتباهاتت و کارهایی که انجام نداده ای ببخش. در طول تاریخ به غیراز پیامبران همه ی انسانها اشتباه کرده اند و می کنند.ما پیامبر نیستیم پس اشتباه کردن یک امر طبیعی است. بخشیدن یعنی آزاد کردن یک زندانی. پس خودت را ببخش تا از زندان سرنش و احساس بی ارزشی رها شوی!
 • احساساتت را سرکوب نکن وپنهان نکن. اگر خوشحال هستی خوشحالیت را نشان بده.اگر هم ناراحت هستی. آن را پنهان نکن. لازم نیست بیش از حد غمگین باشی و ناله کنی، اما آن را پنهان هم نکن. در کل احساساتت را بپذیر آنها را پنهان نکن و با خودت صادق باش.
 • برای زحماتی که می کشی ارزش قائل شو وبرای آنها خودت راتشویق کن و از خودت تشکر کن. حتی اگر زحماتت به نتیجه نرسیده باشد. مهم این است که تو زحمت کشیده ای و برای آن تلاش کرده ای.
 • هرروز جلوی آیینه بایست، خصوصیات و صفات خوب ومثبتی را که داری بیاد بیاور و با صدای بلند آنها را تکرار کن. مثلا در آیینه نگاه کن و بگو تو آدم مهربانی هستی، تو آدم پرتلاشی هستی و…..
 • سرزنش کردن راکنار بگذار. از خودت و دیگران انتقاد نکن. در مورد خودت و دیگران مثبت حرف بزن.
 • از دیگران حسن جویی کن و از خصوصیات مثبت دیگران تعریف و تمجید کن( به جا ودرست. نه آنقدر زیاد که تبدیل به چاپلوسی شود).
 • وقتی دیگران از تو تعریف می کنند. آن را بپذیر وتکذیب نکن مثلا؛ وقتی می گویند که شما آدم باهوشی هستی. در جواب این گونه حرف ها را نزن: نه همچین آدم باهوشی هم نیستم! یا وقتی به خاطر موفقیتی به تو تبریک می گویند. از جملات این چنینی استفاده نکن: نه بابا این بار شانس آوردم وغیره . به تعریفی که از تو می شود گوش بده و  از آنها تشکر کن.
 • برای رسیدن به آرزوهایت تلاش کن . سعی کن چیزهایی را که دوست داری بدست بیاوری و نگران نتیجه آن نباش مهم این است که تلاش کنی. حتی اگر به آن نتیجه ای که مد نظرت هستف نرسیدی. احساس ارزشمندی زیادی میکنی. چون قاطعانه برای رسیدن به هدفت تلاش کرده ای.
 • شکرگزار باش و به خاطر نعمتهایی که به تو داده شده از خدا تشکر کن . اگر هرروز یک لیست کوچک شکر گزاری داشته باشی بعداز مدتی حال بسیار خوشی را تجربه میکنی. لیستی مثل این که کوچکترین چیزها را در آن بنویسی؛ مثلا امروزسرحال و رو به راه بیدار شدم. چای در خانه داشتم و چای گرمی نوشیدم. پدرو مادر یا همسر و فرزندانم را دیدم. به موقع به محل کارم رسیدم. از دیدن دوستی خوشحال شدم و………..

آقای نالان تصمیم گرفت و توصیه های آقای شاداب را انجام داد. در ابتدا انجام این کارها برایش خیلی سخت بود. خیلی جاها دلسرد شد. خیلی جاها ناامید شد ولی ادامه داد و در نهایت موفق شد.

امیدوار شما دوست عزیز هم  از توصیه های آقای شاداب استفاده کنید و زندگی شادتری را برای خودتان رقم بزنید.

پیروز و موفق باشید

آذر دوست محمدی۱۳۹۷

آذر دوست محمدی
آذر دوست محمدی آذر دوست محمدی - متولد۱۳۵۶/۳/۲۶ تهران هستم تحصیلات دانشجوی کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی دانشگاه الزهرا کارشناس روانشناسی بالینی دانشگاه علوم پزشکی واحد تهران مدارک مدرکNLPمقدماتی از فرانسه مدرک مربیگری مهارتهای زندگی از دانشگاه تهران مدرک دوره صلاحیت فنون و مهارتهای مشاوره از جهاد دانشگاهی دانشگاه تهران مدرک تشخیص و درمان اختلالات یادگیری از سازمان بهزیستی
همراه ما باشید در کانال تلگرام آذر دوست محمدی / روانشناس و مدرس مهارتهاي زندگي کانال تلگرام

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاه خود را ارسال نمایید