راهکارهای رهایی از کامل گرایی در والدین

https://azarmohamadi.com/wp-content/uploads/2019/05/index.jpg

به نام خالق مهر

راهکارهای رهایی از کامل گرایی(کمال گرایی) در والدین

در این مقاله به جای واژه کمال گرایی از واژه درست تر کامل گرایی استفاده میکنیم. مختصری آن را توضیح میدهیم و راه های رهایی از آن را شرح خواهیم داد.

اجاه بدهید داستان دو نفر را برایتان تعریف کنم.

داستان آقای همه چیز تمام و آقای معمولی!

آقای همه چیز تمام با دقت و وسواس زیادی سعی می کند تمام کارهایش درست،کامل و بی عیب و نقص باشد. به همین خاطر هروقت می خواهد کاری انجام دهد،مدت زیادی به این فکر میکند؛ چکار کند که کارش بدون عیب ونقص باشد . بدتر از آن مدت خیلی بیشتری را به این فکر میکند که ؛اگر کارم خوب نبود چی!؟ اگر اینجایش ایراد داشت یا آنجایش خوب نبود چی؟ اگر دیگران آن را نپسندند چه؟ اگر خراب کاری کردم چی؟ وهزاران اما اگر دیگر که به او آنقدر استرس می دهد که اصلا جرات شروع کردن کار را پیدا نمی کند. اگرهم شروع کند آنقدر استرس  و اضطراب دارد که از انجام آن لذت نمی برد و مدام منتظر است که زودتر کار را تمام کند. موضوع اینجاست که حتی وقتی کار را به اتمام میرساند هم از آن راضی نیست و فقط عیب و نقص های آن را می بیند و مدام خودش را سرزنش می کند! به همین علت اعتماد به نفسش روز به روز به جای اینکه بیشتر شود. کم تر و کم تر  می شود.

آقای همه چیز تمام همیشه به خودش سخت می گیرد و هیچوقت از خودش راضی نمیشود. به همین علت عزت نفسش هم پایین می آید و احساس بی ارزشی می کند.او نه تنها به خودش سخت می گیرد بلکه به دیگران هم سخت می گیرد. مدام از طرافیانش  ایراد می گیرد و هیچوقت از آنها راضی نسیت. به همین خاطر همسرو به خصوص فرزندانش از او فراری هستند و رابطه ی خوبی هم با او ندارند. خلاصه این آقای همه چیز تمام تبدیل شده به یه آدم غرغرو که دائما از دست خودش و دیگران عصبانیه!

اماااا آقای معمولی!

وقتی تصمیم میگیرد کاری انجام بدهد. بدون فوت وقت سریع به سراغ انجام آن میرود. اگر عیب و ایرادی هم وجود داشته باشد در حین انجام کار یا بعد ازتمام شدن کار، آن را از بین میبرد و به جای فکر کردن به  اینکه چه می شود و چه نمی شود. عمل می کند. او می داند که خودش و هر انسان دیگری ضعف ها و نواقصی دارد. به خاطر همین به جای غر زدن، سعی می کند تا آنجایی که می تواند آنها را برطرف کند و این را هم می پذیرد که ساخته ی دست هیچ انسانی کامل و بی عیب و نقص نیست.به خاطر همین اعتماد به نفس خوبی دارد. احساس ارزشمندی می کند. خودش و دیگران را دوست دارد. پس نه به خودش و نه به دیگران سخت نمی گیرد. با اطرافیانش مهربان است و رابطه ی خوبی با آنها دارد.

امیدوارم شما هم مثل آقای معمولی باشید. اگر گاهی هم  اوقات مثل آقای همه چیز تمام عمل می کنید. نگران نباشید! در ادامه راهکارهایی را به شما پیشنهاد می کنم که از شر کامل گرایی رها شوید.

چکار کنیم که مثل آقای معمولی باشیم :

  1. قفل های ذهنی خود را بشکنیم: بپذیریم که ما همه انسان هستیم و هیچ انسانی کامل نیست! اگر این مسئله را به یاد داشته باشیم کامل گرایی را کنار می گذاریم. (من این جمله را روی کاغذ یادداشت کرده ام و جلوی دیدم چسبانده ام. بله، من هم گاهی در گیر کامل گرایی می شوم! ولی به سرعت سعی در از بین بردن آن می کنم.)
  2. هروقت تصمیم به انجام کاری می گیریم به جای اتلاف وقت و فکر کردن بیش از حد به این که اگر اینطور یا آنطور شد چه کنم؟ اقدام کنیم. خانم مل رابینز یکی از سخنرانان بزرگ دنیا، قانونی به نام قانون ۵ ثانیه دارد. به این شرح :

هروقت می خواهید کاری را انجام دهید و در انجام آن تعلل می کنید. قبل از اینکه مغزتان شروع به منفی بافی کند اقدام کنید. خانم مل رابینز می گوید؛ هروقت می خواهید کاری انجام دهید. قبل از اینکه مغزتان شروع به منفی بافی کند. پنج ثانیه فرصت دارید بعداز آن پنج ثانیه انجام کار مشکل تر می شود. چون مغز ما طرفدار تنبلی است! پس مثل شمارش معکوس برای پرتاب موشک، شمردن را از عدد ۵ شروع کنید و بعد از رسیدن به عدد یک به سرعت اقدام کنید. حتی اگر یک کار کوچک فیزیکی هم که انجام بدهید. انجام بقیه کار برایتان راحت تر می شود.( این قانون برای از بین بردن بسیاری از عادت های بد دیگر هم جواب می دهد. مثل موقعی که دارید خودتان را سرزنش می کنید یا موقعی که دارید پرخوری می کنید و ….).

  1. بپذیریم که هر تصمیمی معایب و مزایای خودش را دارد و هیچ کاری نیست که تماماً باب میل ما باشد و هیچ ایراد یا محدودیتی نداشته باشد.
  2. استاندارد ها و معیارهای خودمان را کمی پایین بیاوریم. لازم نیست در هر چیزی خودمان را با بهترین ها مقایسه کنیم وانتظار داشته باشیم مثل آنها عمل کنیم. ما بقیه جنبه های زندگی آنها را نمی بینیم. بهترین ها هم ممکن است فقط در آن مورد بهترین باشند. ممکن است در جنبه های دیگر بسیار ضعیف و حتی بد عمل کنند . آنقدر که شما به هیچ وجه حاضر نباشید که جای آنها باشید!
  3. برای خودمان فرصت اشتباه در نظر بگیریم. مثلا یک اشتباه بزرگ در ماه.( از نظر خودمان، چون کامل گراها هر اشتباهی را غیر قابل جبران می دانند).
  4. وقتی داریم کاری را انجام میدهیم. ببینیم که از نظر منطقی این کار چقدر نیاز به دقت عمل و وسواس دارد. مثلا اگر جراح قلب هستیم و درحال جراحی هستیم. باید دقت عمل خوبی به خرج بدهیم و وسواس داشته باشیم. اما اگر داریم به فرزندمان دیکته می گوییم و او مثلا می پرسد اذان را با کدام (ز) بنویسم خیلی سخت نگیریم و جواب را به او بگوییم. در مورد همه کارهایمان اینگونه باشیم.
  5. گاهی از روی عمد کارهارا کامل و بدون نقص انجام ندهیم. مثلا اگر برای رفتن به جایی در حال لباس پوشیدن هستیم. گاهی اوقات هم کمی لباسهای مان با هم ست نباشد. گاهی دورنگی را بپوشیم که خیلی به هم نمی آید.( اوایل این کار بسیار سخت است و ممکن است هر بار با خودتان بگویید دفعه بعدی این کار را می کنم. ولی مقاومت کنید و همین بار انجام دهید).
  6. دوستان سالمی پیدا کنید. دوستانی که شما را به خاطر کارهایتان تایید و تحسین کنند. از افراد منفی نگر وبد بین فاصله بگیرید.
  7. طرزفکر همه یا هیچ را کنار بگذارید. انسان ها را با عیب و نقص هایشان بپذیرید.هروقت کسی به نظرتان می آید. خیلی بد وبدرد نخور است. قلم وکاغذ بر دارید و سه خصوصیت وصفت خوب در او پیدا کنید و آنها را یادداشت کنید. ممکن است بگویید هیچ نکته مثبتی ندارد. ولی اگر خوب فکر کنید حتما پیدا خواهید کرد. هیچ انسانی نیست که صفت خوب و حسنی نداشته باشد.

۱۰٫لیستی از محاسن و صفات مثبت خودتان تهیه کنید و هراز چند گاهی نگاهی به آن بیاندازید.

  1. هرشب قبل از خواب کارهای خوبی که در آن روز انجام داده اید را یادداشت کنید. حتی اگر خیلی کوچک باشد مثل احوالپرسی کردن با همسایه یا لبخند زدن به یک عابر یا یک کودک.

۱۲٫نگاهی به مقاله راهکارهای افزایش عزت نفس در همین سایت بیاندازید.

شاد و پیروز باشید.

آذردوست محمدی۱۳۹۷

آذر دوست محمدی
آذر دوست محمدی آذر دوست محمدی - متولد۱۳۵۶/۳/۲۶ تهران هستم تحصیلات دانشجوی کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی دانشگاه الزهرا کارشناس روانشناسی بالینی دانشگاه علوم پزشکی واحد تهران مدارک مدرکNLPمقدماتی از فرانسه مدرک مربیگری مهارتهای زندگی از دانشگاه تهران مدرک دوره صلاحیت فنون و مهارتهای مشاوره از جهاد دانشگاهی دانشگاه تهران مدرک تشخیص و درمان اختلالات یادگیری از سازمان بهزیستی
همراه ما باشید در کانال تلگرام آذر دوست محمدی / روانشناس و مدرس مهارتهاي زندگي کانال تلگرام

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاه خود را ارسال نمایید