اهمیت بازی بچه ها

https://azarmohamadi.com/wp-content/uploads/2019/05/00260.jpg

اهمیت بازی بچه ها
بازی فعالیتی است که قسمت زیادی از زندگی بچه ها را تشکیل میدهد. در واقع بازی یکی از نیازهای اساسی کودک در زندگی است که بعد از نیاز به غذا، خواب و امنیت از مهمترین نیازها به حساب می آید و برآورده نشدن آن باعث مشکلات زیادی در کودک می شود.

بچه ها بوسیله بازی کردن فکر می کنند، بوسیله بازی تمرین می کنند وبوسیله بازی راه حل پیدا می کنند. همانطور که بزرگترها با حرف زدن ارتباط برقرار می کنند. وسیله ارتباطی کودکان بازی است وبا آن احساسات و نیازهای خودشان را بروز می دهند. در واقع بازی بچه ها پلی است که از طریق آن می توان به دنیای آنها وارد شد و به رازهای درونشان پی برد. مثلا کودکی که استعداد رهبری و مدیریت دارد. در بازی ها بیشتر نقش معلم، رئیس و پدر و مادر را بازی می کند. همچنین از طریق بازی با کودک می توان چیزهای زیادی را به او آموزش داد. مثل رعایت نوبت، رعایت انصاف،همکاری، همدلی و…….
برخی از کارکردهای بازی در کودک:
 باعث افزایش هوش و خلاقیت در کودک می شود.
 استعدادهای کودکان را شکوفا می کند.
 باعث ورزیده شدن و تقویت عضلات کودکان می شود.
 باعث هماهنگی عضلات و اعضای مختلف بدن می شود.
 در بچه های کوچکتر بازی دسته جمعی باعث تقویت زبان (بهتر صحبت کردن) و همچنین تقویت تخیل او می شود.
 کودک در حین بازی کردن با دیگران، مهارتهای اجتماعی و آداب معاشرت را یاد می گیرد.
 بوسیله بازی شخصیت کودک شکل می گیرد و تقویت می شود.
 از طریق مشاهده بازی کودک می توان به احساسات، نیازها، ترسها و نگرانی های او پی برد.

از آنجایی که از طریق بازی بسیاری از مسائل و مشکلات کودک نمایان می شود و همچنین می توان از طریق بازی به صورت غیر مستقیم به کودک آموزش داد؛ بازی درمانی یکی از بهترین روش ها برای حل مشکلات کودکان است.روانشناسان از این طریق بازی با کودک ارتباط برقرار می کنند و به مشکلات کودک پی می برند. همچنین به کودک کمک می کنند تا بتواند هیجاناتش را تخلیه کند. از این طریق کودک به مشکلات و مسائلش آگاه می شود. مثلا به خشم یا ترس یا اضطراب خودش آگاه می شود. بازی درمانگر ازطریق بازی به کودک آموزش میدهد که چطور می تواند مشکلاتش را حل و فصل کند و به او رفتارهای صحیح وسالم را یاد میدهد.
وسایلی که در اتاق بازی وجود دارد، چیزهایی است مثل؛ عروسک، تخت خواب،تلفن، کتاب داستان، لگو، ماژیک، مدادرنگی، حیوانات کوچک پلاستیکی، گل رس، وسایل بازی پزشکی،چسب، کاغذ، ظروف کوچک پلاستیکی، توپ و……
بازی درمانی یکی از بهترین شیو های درمانی است که مزایای زیادی داردو در موارد زیادی می توان از آن استفاده کرد. از مهمترین مزایای بازی درمانی این است که:
 برخلاف درمان های دارویی هیچگونه عوارضی ندارد.
 برای بچه ها سرگرم کننده و شادی آور است وازآن لذت می برند.
 در این روش بچه ها همکاری زیادی می کنندو نسبت به آن مقاومت نمی کنند.
 روش درمانی غیر مستقیم است.
از بازی درمانی در درمان بسیاری از مشکلات کودکان مثل اختلالات یادگیری، بیش فعالی و کمبود توجه، اضطراب و….. استفاده می شود. البته غیر از این موارد می توان از بازی درمانی برای تقویت بسیاری از صفات و خصوصیات مثل عزت نفس و اعتماد به نفس، تقویت حافظه وهوش،تمرکز و توجه، مدیریت احساسات وکنترل خشم و بسیاری موارد دیگر استفاده کرد.
در مقالات بعدی قصد داریم تکنیک هایی از بازی درمانی را با شما عزیزان به اشتراک بگذاریم.
با ما همراه باشید.

آذر دوست محمدی
آذر دوست محمدی آذر دوست محمدی - متولد۱۳۵۶/۳/۲۶ تهران هستم تحصیلات دانشجوی کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی دانشگاه الزهرا کارشناس روانشناسی بالینی دانشگاه علوم پزشکی واحد تهران مدارک مدرکNLPمقدماتی از فرانسه مدرک مربیگری مهارتهای زندگی از دانشگاه تهران مدرک دوره صلاحیت فنون و مهارتهای مشاوره از جهاد دانشگاهی دانشگاه تهران مدرک تشخیص و درمان اختلالات یادگیری از سازمان بهزیستی
همراه ما باشید در کانال تلگرام آذر دوست محمدی / روانشناس و مدرس مهارتهاي زندگي کانال تلگرام

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاه خود را ارسال نمایید