لجبازی کودک خوب است یا بد؟

https://azarmohamadi.com/wp-content/uploads/2019/05/8-%D8%B1%D9%88%D8%B4-%D8%A8%D8%B1%D8%AE%D9%88%D8%B1%D8%AF-%DA%A9%D9%88%D8%AF%DA%A9-%D9%84%D8%AC%D8%A8%D8%A7%D8%B2-28043.jpg

لجبازی کودک خوب است یا بد؟

لجبازی در کودک ۲-۱ ساله

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که فرزندتان در چشمتان زل بزند و با شما مخالفت کندیا اینکه حداقل کودکی را دیده اید که این کار را انجام میدهد. حتما در این موارد تعجب کرده اید یا اگر موضوع برای خودتان اتفاق افتاده باشد، احتمالا بسیار عصبانی شده اید و با خود گفته باشید عجب بچه ی پرویی است و برایتان سوال شده باشد که در این موارد باید چه کرد؟

از حدود یک سالگی بچه ها لجبازی و سرپیچی از دستورات را برای اولین بار یاد میگیرند.لجبازی بچه ها در این سن به معنی مخالفت با شما نیست بلکه آنها معنی استقلال را فهمیده اند و تازه متوجه شده اند که میتوانند طبق میل خودشان عمل کنند.

بچه ها در این سن متوجه میشوند که رفتارشان روی دیگران تاثیر میگذارد و میتواند آنها را خوشحال یا ناراحت یا حتی عصبانی کند. در بسیاری از مواقع بچه فقط از روی کنجکاوی از دستورات پدرو مادر سرپیچی میکنند تا ببینند نتیجه عملشان چه می شود.

در حدود یک و نیم سالگی لجبازی بچه ها به اوج میرسد.چون دقیقا در این زمان هویت کودک شکل می گیرد و کودک دوست دارد طبق میل خودش رفتار کند.

چه اتفاقی می افتد؟

به این علت سرپیچی و مخالفت کودک به اوج می رسد که کودک دارد هویت (من ) خودش را شکل میدهد.یعنی یک من مستقل از دیگران، کسی که می تواند کارها را به میل خودش انجام بدهد یا ندهد. اتفاقا به همین دو دلیل که ذکر کردیم؛ ۱٫کشف دنیا و ۲٫اثبات اراده خودش یا همان به کرسی نشاندن حرفش، بیشترین ( نه )و مخالفت را از والدین خود می شنوند.

چرا این اتفاق می افتد؟

طبیعی است. چون کودک نمداند که چه چیزهایی برایش خطرناک است و چه کارهایی را نباید انجام دهد. به همین خاطر است که با مخالفت پدر و مادر مواجه می شود.

لجبازی در کودکان بزرگتر

در این سن اگر کودک لجبازی می کند بهتر است علت را پیدا کنیم. در کتاب (با کودکت زندگی کن) در مورد آن مفصل توضیح داده ام. مثلا ممکن است کودک کلافه یا خسته باشد یا دلایل دیگری که شما با کمی دقت می توانید آن را پیدا کنید.

بعضی لجبازی های کودک به این علت است که دیده نمی شود. یعنی مورد توجه قرار نمی گیرد، اتفاق می افتد.

مثلا والدینی که بیشتر وقت خود را بیرون از منزل و دوراز فرزندشان می گذرانند. بهتر است حتما زمانی هم برای بازی و صحبت کردن با کودک بگذرانند.در کتاب (با کودکت زندگی کن) در این مورد نیز مفصلا صحبت کردم که کودک در هر سنی به چقدر زمان نیاز دارد و همچنین چگونگی کیفیت وقت گذرانی با کودک بید چگونه باشد که اگر بخواهم اینجا توضیح بدهم بسیار طولانی میشود.توصیه می کنم در صورت تمایل کتاب را مطالعه کنید.

در این گونه موراد که ذکر شد، بهتر است علت لجبازی کودک را پیدا کرده واز بین ببریم.برای این کار بهتراست سعی کنیم به کودک نزدیک شویم.یکی ازبهترین راههایی که میتوانیم به کودک نزدیک شویم و به دنیای او راه پیدا کنیم.از طریق بازی است. کودک از طریق بازی دیگران را بدون هیچ مقاومتی به خصوصی ترین قسمت دنیای خود راه میدهد وپای درددل خود می نشاند.

مقاله ای در مورد اهمیت بازی در همین سایت وجود دارد که در صورت تمایل میتوانید آن را مطالعه کنید.

https://azarmohamadi.com/%d8%a7%d9%87%d9%85%db%8c%d8%aa-%d8%a8%d8%a7%d8%b2%db%8c-%d8%a8%da%86%d9%87-%d9%87%d8%a7/

همچنین مقاله دیگری با عنوان بازی شناسایی احساسات در کودکان در سایت قرار دارد که میتوانید، دانلودو از آن استفاده کنید.

https://azarmohamadi.com/%d8%a8%d8%a7%d8%b2%db%8c-%d8%b4%d9%86%d8%a7%d8%b3%d8%a7%db%8c%db%8c-%d8%a7

چه کارهایی می توانیم انجام دهیم؟

  • یکی از کارهایی که می توانیم انجام بدهیم این است که موقع هایی که کودک لجبازی نمی کند. اورا تشویق و تحسین کنیم.یعنی رفتارهای خوبش را تقویت کنیم.
  • می توانیم از برچسب استفاده کنیم. بچه ها عاشق جایزه هستند. مواقعی که لجبازی نمی کند.یک برچسب روی درب یخچال بچسبانید و به او بگویید هروقت برچسب هایت (مثلا) پنج تا شد. به تو جایزه می دهم. البته توجه کنید که هر چه فرزندتان کوچکتر است تعداد برچسب هایی که بعداز آن به او جایزه می دهید کمتر باشد بهتر است. بین ۳ تا ۱۰ تا بسته به سن کودک.
  • برای بچه های هفت سال یا بالاتر بهتراست از مشارکت آنها استفاده کنیم. یعنی آنها را به همکاری دعوت کنیم.

برای این کار بهتراست از جملات خبری استفاده کنیم. مثلا دخترم وقتی مسواک می زنی دهانت خیلی خوشبو می شود.

چون بچه ها در این سن نیاز به استقلال بیشتری دارند، بهتراست با جملاتمان آنها را هدایت کنیم.مثلا بهتر است نیست تلوزیون را خاموش کنی و به درسهایت برسی؟

یا بهتر نیست لباست را عوض کنی؟

حتما به لحنتان دقت کنید که خشمگین یا با نفرت یا غمگینی نباشد. قاطعانه و جدی و بدون خشونت، بهترین نتیجه را می دهد.

 

شاد و پیرز باشید.

آذر دوست محمدی۱۳۹۷

آذر دوست محمدی
آذر دوست محمدی آذر دوست محمدی - متولد۱۳۵۶/۳/۲۶ تهران هستم تحصیلات دانشجوی کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی دانشگاه الزهرا کارشناس روانشناسی بالینی دانشگاه علوم پزشکی واحد تهران مدارک مدرکNLPمقدماتی از فرانسه مدرک مربیگری مهارتهای زندگی از دانشگاه تهران مدرک دوره صلاحیت فنون و مهارتهای مشاوره از جهاد دانشگاهی دانشگاه تهران مدرک تشخیص و درمان اختلالات یادگیری از سازمان بهزیستی
همراه ما باشید در کانال تلگرام آذر دوست محمدی / روانشناس و مدرس مهارتهاي زندگي کانال تلگرام

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاه خود را ارسال نمایید